top of page
  • piatkabloguje

Tradycja słowiańska- lalki Motanki

Motanka to tradycyjna słowiańska lalka mocy, traktowana jako magiczny amulet. Motanki są nadal popularne w Ukrainie i na Białorusi.

Lalki wykonywane są ręcznie, bez użycia igieł, ze skrawków materiału, tasiemek, koronek, koralików. Jeśli w stroju lalki znajdują się przeszycia, to były one wykonane wcześniej, nigdy na lalce.

Motanki nie posiadają rysów twarzy, bo według wierzeń wtedy zajęłyby się swoimi sprawami.

Popularną Motanką jest tzw. Zadanica, która ma pomagać w spełnianiu marzeń i życzeń. Można zrobić lalkę samodzielnie dla siebie lub z intencją dla innej osoby.

Swoją Zadanicę należy traktować jak przyjaciela, mieć ją blisko, pamiętać o niej, sprawdzać, czy czegoś nie potrzebuje. Lalką nie należy się chwalić innym, a zwłaszcza nie należy pozwalać, by dotykały ją inne osoby.

Kiedy już spełni swoje zadanie, ważne, by okazać jej wdzięczność - należy jej podziękować, godnie pożegnać i spalić lub zakopać w ziemi.


Innymi popularnymi Motankami są Ziarnuszki. Są one wypełnione suchym ziarnem. Ich pękate kształty kojarzą się z zaradnymi i nieustraszonymi gospodyniami domowymi, gotowymi zawsze chronić swe domostwo. Taka jest również funkcja tych lalek – chronić dom przed złymi duchami, niepowodzeniami. Dawniej stawiane były przy piecu, lub w innym miejscu będącym „sercem” domu.


Niedawno w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty z motania takich lalek.

Zdjęcia przedstawiają Motankę, którą wykonała Julia Sobkowiak z klasy 3A.






33 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

 Najnowsze wpisy

bottom of page